Mikulášská nadílka splní přání dětí z válečné zóny

5. 11. 2019, Ostrava – Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který započal v roce 2014, navzdory minským dohodám stále trvá. Každým dnem se střílí ostrými a počet obětí narůstá. Válka ovlivňuje každodenní život rodin a dětí, které žijí v bezprostřední blízkosti frontové linie a nemají kam jít. Nezbývá jim ale nic jiného, než v nebezpečných podmínkách zůstat.

Charitní Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce do těchto oblastí od začátku nepokojů pravidelně přepravuje hygienické a potravinové balíky pomoci. Nápad uspořádat Mikulášskou nadílku a udělat tak radost dětem, které nemají takové štěstí jako my a vyrůstají v prostředí války, přišel v roce 2017. „Rozhodli jsme se Mikulášskou nadílku zorganizovat znovu i v roce 2019, protože předchozí dva ročníky byly velmi úspěšné a přinesly do tak nehostinného prostředí hodně dětské radosti,“ vysvětluje za Diecézní charitu ostravsko-opavskou vedoucí Střediska, Veronika Mechová.

V loňském roce se díky štědrosti českých dárců podařilo získat přes 150 tisíc korun a obdarovat všech 80 dětí z databáze, které byly uveřejněny na webových stránkách Střediska. „Krásných 43 dárečků jsme vezli již hotových a zabalených z Česka, zbytek jsme díky vybraným prostředkům mohli pořídit v Kyjevě,“ popisuje Mechová loňskou nadílku pro děti ze Slovjansku, Luhanske, Vozdvyženky a Svitlodarsku

Novinkou letošní nadílky je spolupráce s ukrajinskou Charitou Mariupol, která sídlí v blízkosti frontové linie a působí v jižní části bojových zón. „Možnost podílet se na projektu Mikulášská nadílka pro děti v bojových zónách jsme velmi uvítali. Díky našemu téměř každodennímu pohybu v bojových zónách máme dobrý přehled o dětech, které zde žijí, a není tedy problém zjistit jejich přání. S Diecézní charitou ostravsko-opavskou budeme spolupracovat také v distribuci a předávání balíčků,“ zmínil otec Rostislav Sprinyuk, ředitel Charity Mariupol.

Letos bude možné obdarovat minimálně 50 dětí z míst Doněcké oblasti, která leží v bezprostřední blízkosti bojové linie. Dárci se mohou do Mikulášské nadílky zapojit pořízením konkrétního dárku (do 10. 12. 2019) nebo finančním příspěvkem (do 15. 12. 2019). Seznam všech dětí a jejich přání naleznou zájemci na webových stránkách www. adoptujsi.cz.

Mikulášská nadílka poputuje na Ukrajinu 14. 12. 2019 a bude předána dětem ve městech Pervomajske, Pokrovsk, Selydove, Mariupol, Mikolajivka a okolí na svátek sv. Mikuláše, který se na Ukrajině slaví 19. prosince.

Jak se zapojit do Mikulášské nadílky?

Nákup dárku

Chcete-li udělat radost konkrétnímu dítěti, vyberte si přání: http://adoptujsi.cz/mikulasska-nadilka-2019/. Po zakoupení dárku je třeba jej doručit nejpozději do 10. 12. 2019 na Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce (Kratochvílova 3, Ostrava), abychom stihli dárečky přepravit na východní Ukrajinu. Přijímáme dárky jen nové nebo zánovní bez známek používání! Podrobnější informace získáte také na tel. čísle: 733 741 216.

Finanční dar

Nemáte-li prostor vyrazit na nákupy, ale přesto byste se rádi zúčastnili, můžete přispět libovolnou částkou zaslanou na transparentní účet: 2800779701/2010 s variabilním symbolem 999. Za vybrané finanční prostředky nakoupíme dárky na Ukrajině a předáme je dětem. Finanční dary můžete zaslat do 15. 12. 2019.

Darujme.cz

Stačí 3 kliknutí a nadílka rozsvítí oči dalším dětem. Přes portál darujme.cz můžete přispět konkrétní částkou. Výzva je otevřená do 19. 12. 2019.

Diecézní charita ostravsko-opavská poskytuje zdravotní a sociální služby v Moravskoslezském kraji
a části Jesenicka od roku 1997. Bez ohledu na věk, vyznání nebo původ pomáhá místním lidem prostřednictvím 18 oblastních Charit ve více než 160 zařízeních.

V rámci Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce realizuje projekty na Ukrajině
a v Moldavsku. Podporuje zde děti i seniory v projektech Adopce na dálku a Důstojný život, angažuje se v pomoci obětem válečného konfliktu (potravinové balíčky, pomoc raněným, materiální pomoc), aj. Na Ukrajině působí již 14. rokem.

Kontakt pro média:

Copyright © 2024 | Všechna práva vyhrazena | Charita Odry