Děkujeme dárcům, kteří se zapojili do materiální a potravinové sbírky, pomáhat můžete i nadále

Do materiální a potravinové sbírky, kterou jsme vyhlásili v půlce března, jste nám přispěli téměř 8 000 položkami. Trvanlivé potraviny a drogerii jsme prostřednictvím našich oblastních Charit přerozdělili lidem z Ukrajiny, kteří prchají do Česka před válkou. Všem dárcům velmi děkujeme za podporu!

Do sbírky, která skončila na konci března, se zapojilo 15 Charit, které působí v Moravskoslezském kraji. Lidé tak mohli přispívat v Charitách v Bohumíně, Českém Těšíně, Frenštátě pod Radhoštěm, Hlučíně, Hrabyni, Jeseníku, Krnově, Malé Morávce, Novém Jičíně, Odrách, Opavě, Ostravě, Studénce a v Třinci. Za 5 sbírkových dní se podařilo nashromáždit tuny materiálu, které Charity využily přímo v místech, kde pomáhají příchozím uprchlíkům.

Odry:

Dárci, kteří se chtěli do sbírky zapojit, mohli přinést trvanlivé potraviny a drogerii ze seznamu každý čtvrtek a pátek 10 – 18 h na naše sběrné místo v Denním stacionáři. Do sbírky se zapojily kromě jednotlivců také některé další organizace. Například z farnosti Spálov jsme převzali několik tašek plně naplněných potravinami a hygienickými věcmi, v rámci školy uspořádaly také sbírku studentky Církevní školy sv. Anežky v Odrách, překvapením byli i dárci z Jeseníku n. O. s jejich přáteli z Německa. Velkou částí se do této sbírky také podařilo přispět ZŠ Budišov n. B., která vypravila plné auto s touto potravinovou a materiální pomocí. 

Po získání potřebných informací, kde by sbírka pomohla nejvíce. Jsme tyto věci dovezli do Dětského mlýna ve Vlkovicích, kde je ubytováno celkem 50 osob z Ukrajiny. Převážně jsou to matky s dětmi. Pomoc přijali s velkým poděkováním a byli moc rádi za všechno, co jsme přivezli.

Pro rodiny s dětmi z Ukrajiny se také uskutečnil dne 6.4. v NZDM Manhattan Odry den otevřených dveří. Chtěli jsme je touto cestou seznámit s naší službou a předat informace o tom, jak fungujeme. Děti mohly plně využívat vybavení zařízení, zatímco rodiče si mohli dát kávu a popovídat si. Odpoledne se povedlo a doufáme, že jsme se neviděli naposledy. 

Všem dárcům za podporu sbírky děkujeme. 

Charita Odry

Přispěly obce, firmy i ostravská divadla

Do sbírky se zapojily mimo jiné také obce, přispívali lidé z Čeladné, Kozlovic, Mořkova, Lubojat a dalších míst. Poděkování předává např. ředitel Charity Hlučín, Pavel Sobol: „Ze srdce vám děkujeme za všechny potravinové i materiální dary pro uprchlíky z Ukrajiny. Výtěžek průběžně předáváme ukrajinským rodinám na Hlučínsku. Jsou za vaši pomoc a solidaritu velmi vděční. Speciální poděkování míří také městu Hlučín a obci Bolatice, které nám do sbírky rovněž přispěly potravinami.“

Do Charity Jablunkov zamířila zásilka přímo divadelní. Herci a pracovníci činohry Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna spolu se studenty Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM uspořádali mezi kolegy sbírku a tu pak předali kolegům z jablunkovské Charity. Pomoc putovala rodinám, které se v regionu zabydlují. „Děkujeme! Činohře Národního divadla moravskoslezského i všem dalším angažovaným. V sobotu 19. března večer nás překvapili a přivezli nám neuvěřitelné množství oblečení, kuchyňských potřeb, plenek, školních pomůcek a dalších věcí. Jsme Vám nesmírně vděční! Děkujeme také za zprostředkování této materiální pomoci úžasné české dramatičce Lence Lagronové. Následujíc dny jsme materiál společně se ženami z Ukrajiny roztřídili a uložili tak, abychom mohli rozdávat potřebným lidem z Ukrajiny, se kterými tady u nás pracujeme,“ vzkazuje ředitelka Charity Jablunkov Lucie Szotkowská.

V novojičínské Charitě pomohla sbírka doplnit zásoby v humanitárním skladu, který se pomalu vyprazdňoval. Charita Ostrava převzala pomoc mimo jiné také od zaměstnanců Třineckých železáren, kteří se rozhodli v rámci své firmy uspořádat sbírku potravin a drogerie. Materiální pomoc využijí pro příchozí uprchlíky a poslouží k zásobení nového zázemí, které Charita Ostrava vyčlenila pro 32 maminek s dětmi v Charitním domě sv. Benedikta Labre – nízkoprahovém denním centru.

V Třinci přispěly také maminky ze Stříteže, které věnovaly oblečení, hračky a další nezbytnosti na pomoc ukrajinským ženám a dětem, které pobývají v regionu. „Velmi si Vaší podpory vážíme a s radostí Vám předáváme poděkování také od ukrajinských žen a jejich dětí, se kterými jsme v každodenním kontaktu a pomáháme jim zapojit se do běžného života,“ předává poděkování ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová. Poděkování míří také ZŠ v Dobraticích, kde se rodiče dětí i zaměstnanci školy rozhodli uspořádat sbírku potravin a drogerie, ty poslouží lidem zasaženým válkou.

Pomoc je stále potřebná

V péči Charit nadále zůstávají stovky ukrajinských občanů, kterým je potřeba pomoci se zajištěním základních potřeb, zejména potravin a drogerie. Proto je stále možné materiálně přispět v místech, kde Charity působí. Aktuální jsou sbírkové výzvy na Jesenicku, ve Frýdku-Místku nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Sledujte prosím aktuální informace na webech a sociálních sítích jednotlivých oblastních Charit, kde dochází k pravidelným aktualizacím informací. 

Děkujeme!

Bc. Sylva Lejsková

PR
Tel.: 733 741 036 E-mail: sylva.lejskova@dchoo.charita.cz

Copyright © 2024 | Všechna práva vyhrazena | Charita Odry